Detektivové aneb pražské dobrodružství Sherlocka Holmese

Datum konání: 27.7.2018 - 10.8.2018

Milí přátelé, kolegové i kolegyně a všichni zastánci spravedlnosti,

jak jistě všichni dobře víte, s doktorem Watsonem jsme za posledních několik let projezdili křížem krážem nejenom Evropu ale i kus světa a poznali tak nepoznané. Společně jsme rozřešili i ty nejdelikátnější, nejzapeklitější a nejzávažnější zločiny, za které jsme poslali již nemálo lumpů zaslouženě do cel. Mnohdy se zdá, že případy ani nemají žádné řešení, a přesto se nám záhadu vždy podařilo rozřešit. A to díky metodám, které jsem poznal a od vás všech se naučil na svých cestách, přestože mezi sebou si své metody chráníte a nesdílíte.

Dlouho jsem o celé věci přemýšlel… A konečně jsem se rozhodl, že letos, roku 1918, uspořádám Nejvyšší sněm detektivů. Cítím se povinen zorganizovat shromáždění, jehož cílem bude se navzájem podělit o znalosti, které nám nová doba nabízí a které si sami mezi sebou navzájem tak zarputile tajíme. Proč by se někde mělo využívat daktyloskopie, tedy rozlišování otisků prstů, k usvědčování pravých zločinců a jinde se spoléhá mnohdy jen na nepřímé důkazy? A proč je antropometrie známá jen některým mým kolegům a kolegyním a jiným ne? A tak to je i s mnohými dalšími metodami, se kterými jsem se seznámil po světě. Musíte, milí detektivové, vyjít s vašimi metodami na světlo a poskytnout je svým kolegům, kteří je ještě neznají. Ano, je to nutné – je to nutné, aby bylo všude spravedlnosti učiněno zadost!

Chci tedy vám, všem detektivům, četníkům, policistům a policistkám, jak těm nejlepším a nejváženějším, tak i těm z nejzapadlejších koutů světa, nabídnout účast na tomto Nejvyšším sněmu detektivů. Zváni jste všichni, ze všech zemí světa. Přijeďte z celé Francie, z Anglie, ba i vy, Američané. Nepochybně vítám i veškeré svěřence světaznalých detektivů – kadety i mladé četnice – neboť právě vy se jednoho dne jistě také stanete zdatnými vyšetřovateli. Nu, konec konců jsou zváni všichni, kdo se živí vyšetřováním a komu je naše detektivní řemeslo blízké.

Přijeďte za mnou do Londýna, milí přátelé, a společně vyjdeme s jednotlivým vašimi metodami, na které jste po právu hrdí, na světlo světa a ukážeme je zbytku detektivního společenství. Ukážeme je všem detektivům, kteří budou mít zájem o to, aby vyšetřovali podle nejmodernějších světových metod, které vždy spolehlivě ušetří práci a ještě jasně ukáží na viníka.

Sejdeme se v pátek, 27. dne měsíce července, roku letošního, to jest roku 1918, ve 13 hodin a 30 minut před budovou Scotland Yardu v samém srdci Londýna.

 

Těší se na vás

Sherlock Holmes

Galerie

Vytvořil Ondřej Vašíček
Přihlásit